0212 512 10 94
  • Slider
  • NTV röportaj
  • Slider
  • Slider
  • Slider
  • Slider
Ürün Grupları
Pırlanta Tektaş
Pırlanta Alyans
Pırlanta Tria
Pırlanta Yüzük
Pırlanta Küpe
Pırlanta Kolye
Pırlanta İncili Ürünler
Pırlanta Set Ürünler
Altın Tesbih
Pırlanta Gümüş Takılar
Bir Karat ve Üzeri Tektaş
Pırlanta Bilezik
Sevgililer Günü Hediyesi
Evlilik Setleri ve Ürünleri
8 Ayar Pırlanta Tektaşlar
Özel Gün Hediyeleri
Fırsat Ürünü

Pırlanta Hakkında

“Gizzaro” ürünlerini seçerken aşağıdaki bilgilerin size faydalı olacağını umuyoruz. Firmamız tüm ürünlerinde 18 ayar altın kullanmaktadır. Kullandığımız pırlantalar, yurt dışından önemli firmalar tarafından sertifikalı olarak tedarik edilir. Kullanılan en düşük kalite pırlanta; I ve H renkleridir. Taşların kesim kalitesi mükemmel olduğundan daha ışıltılı bir görüntü verir. Güzelllik anlayışı kişiye göre değisir. Güzellik, ateş ve pırıltı, doğanın en değerli armağanı olan pırlanta için de geçerlidir. Pırlantayı kalbinizin sesini dinleyerek seçebilirsiniz, ancak “Gizzaro” pırlanta seçerken duygularınızın yanı sıra aşağıda anlatılan 4C özelliğini de göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Bir pırlantanın değeri ne denli nadir bulunduğuna, fiyatı da 4C özelliğine bağlıdır. 4C Özelligi: Kesim (Cut), Renk (Color), Berraklik (Clarity) ve Karat (Carat Weight) ağırlığıdır. Çıplak gözle bakıldığında aynı görünse de hiçbir pırlanta bir diğerinin aynı değildir. Aynı karat ağırlığındaki iki pırlantanın fiyatının neden faklı olduğu 4C özelliğine ve bunların birleşimine bağlıdır. Aşağıda bulacağınız 4C bilgileri pırlantaların neye göre sınıflandırıldığı ve fiyatlandırıldığı konusunda sizlere kısa bir ön bilgi verecektir.
 

KESIM (CUT)  

Kesim, 4C özelliklerinin en önemlisidir; çünkü pırlantanın göz alıcı ışıltısı kesiminin kalitesi sayesinde ortaya çıkar. Diğer özellikleri doğadan kaynaklanırken kesim özelliği pırlanta üzerinde insan eliyle yaratılan tek özelliktir. Faset (ışığı yansıtan açılı yüzey) orantılarının doğru olduğu iyi bir kesim, pırlantanın ateşini ve parlaklığını ortaya çıkarır. Çok teknik bir konu olan pırlanta kesimiyle, pırlanta şeklini karıştırmamak gerekir. Şekil kişinin zevkine bağlidir. Yuvarlak kesim, bilinen kesimler arasinda en popüler olanıdır. Diğer kesimler arasinda; zümrüt (iki ucu sivri kesim), prenses (üzeri kare yuvarlak kesim), oval ve kalp kesim sayılabilir.
RENK (COLOR)  
İnsanlar değişik renk tonlarından hoşlanabilir, bu nedenle renk özelliği 4C'ler arasında en özel olanıdır. Pırlanta renkleri beyazın çeşitli tonlarından oluşur. Pırlantalar, renksize ne kadar yakın olduklarına bakılarak sınıflandırılır. En nadir bulunan ve en beyaz olanlar D,E,F, ve G'dir, ancak pırlantaların büyük çoğunluğu beyaz ve çok hafif renkli beyaz olarak adlandırılan H-L renkleri arasındadır. M rengi ve altındakilerde gözle görülebilir sarımtırak bir renk tonu vardır. Öte yandan çok nadir bulunan belirgin renkelerde pırlantalar da vardır. Bunlara fantezi adı verilir. Bunlar pembe, mavi, sarı ve pek çok başka renkte görülebilir.
BERRAKLIK (CLARITY)  
Bir pırlantanın berraklığı “ doğanın parmak izleri” olarak adlandırılan lekelerine bakılarak belirlenir. Hemen hemen bütün pırlantalarda, pırlantayı oluşturan karbon kristalinin küçük izlerine rastlanır. Ancak bu lekelerin çoğu mikroskopik olduklarından çıplak gözle görülmez. Lekeler ancak çok kuvvetli mercek altında seçilebilir. Bir pırlantanın lekeleri ne denli az ise, taş da o kadar berrak ve değerli olur.
 
KARAT AGIRLIGI (CARAT WEIGHT)  
Karat bir pırlantanın ağırlık ölçüsüdür. Bir karat 100 eşit puana bölünür. Yarım karat 50 puandır ve "0.50 ct" şeklinde yazılır. Aynı karat ağırlığındaki iki pırlantanın fiyatı, kesim, renk ve berraklık özeliklerinin farklı birleşimleri nedeniyle aynı olmayabilir.

Kartlar
Genel Merkez Showroom-Atölye Molla Fenari Mah. Şerefefendi Sok. No:33 Kat/1 daire1 CAĞALOĞLU / İSTANBUL Tel: (0212) 512 10 94 Faks: (0212) 528 06 41 e-mail info@gizzaro.com